Собор святих КДА: Священномученик Антоній, єпископ Білгородський (+1938)

01.06.2023

Почати

01.06.2023 - 23:30

Кінець

01.06.2023 - 23:30

Категорії

Новини , Публікації

 

Житіє

священномученика Антонія, єпископа Білгородського (+1938)

День пам’яті 1 червня

 

Офіційний сайт Київської духовної академії продовжує серію публікацій “Рік з КДА”, у якій будуть опубліковані житія подвижників благочестя, котрі входять до Собору святих КДА, у день їх пам’яті.

 

Священномученик Антоній (у миру Панкеєв Василь Олександрович) народився 1 січня 1892 року в селі Садовому Херсонського повіту Херсонської губернії у сім’ї священика. Священномученик Антоній навчався в Одеській духовній семінарії, яку закінчив у 1912 році, після чого вступив до Київської Духовної Академії, де провчився до 1915 року. Того ж 1915 року між Київською та Петроградською духовними академіями відбувся обмін студентами, і майбутнього владику було переведено на ІІІ курс Петроградської духовної академії.

 

10 січня 1915 року приймає чернечий постриг з ім’ям Антоній з рук єпископа Анастасія (Олександрова). Незабаром інок Антоній був висвячений на ієродиякона, і вже в лютому за клопотанням члена Державної Думи священика Олександра Альбицького, і з благословення митрополита Петроградського і Ладозького Володимира (Богоявленського), ієродиякон Антоній іде на фронт для здійснення богослужінь та духовної підтримки хворих та поранених. На фронті ієродиякона Антонія висвятили в сан ієромонаха і призначили настоятелем однієї з похідних церков.

 

Після повернення з фронту отець Антоній закінчив Петроградську духовну академію і у 1917 році був направлений служити до міста Одеси, де викладав у рідній духовній семінарії, до її закриття у 1920 році.

 

На початку 20-х років почав набирати обертів обновленський розкол, отцю Антонію, який на той час вже був ігуменом, довелося випробувати церковні спокуси. 1923 року отця Антонія викликав до себе обновленський митрополит Євдоким (Мещерський), і сповістив йому про те, що його готують для архієрейського служіння, 32-річний ігумен Антоній був розгублений і під тиском погодився на єпископство. Того ж року він був хіротонізований обновленськими архієреями на єпископа Херсонського, вікарія Одеської єпархії, обновленським церковним управлінням, він був поставлений на ту кафедру, якою керував його друг – преосвященний єпископ Онуфрій (Гагалюк).

 

Майже рік отець Антоній пробув обновленським єпископом, але вже влітку 1924 приніс покаяння, і 27 серпня 1924 святіший Патріарх Московський і всієї Русі Тихон хіротонізував його на єпископа Маріупольського, вікарія Єлисаветградської єпархії.

 

Недовго владиці Антонію довелося керувати своїм вікаріатством, вже за кілька місяців він був засланий місцевою владою до Харкова. У 1926 року преосвященний Антоній був заарештований і засуджений до трьох років ув’язнення в Соловецькому концтаборі. А в 1929 році був заново засуджений до трьох років позбавлення волі, і відправлений на заслання до Єнісейська.

 

Після закінчення терміну ув’язнення, заступником патріаршого Місцеблюстителя митрополитом Сергієм (Страгородським), владику Антонія було призначено на Білгородську кафедру. До 1935 р. єпископ Антоній прослужив на Білгородській землі. А у 1935 році єпископа Антонія заарештували. Від заарештованих священиків і мирян слідчі вимагали обмовити єпископа. Підтвердити, що за дорученням владики Антонія збиралися гроші для надання допомоги засланому духовенству, і що єпископ давав завдання посилити пастирську роботу серед віруючих у святкові та недільні дні з метою відриву колгоспників від праці, тобто проводив контрреволюційну роботу. Ніхто із заарештованих разом зі своїм архіпастирем не погодився на допитах обговорювати ні інших, ні себе. 11 вересня 1935 р. єпископ Антоній (Панкеєв) був засуджений до десяти років в’язниці і був відправлений на Далекий Схід.

 

Обвинувачених було перевезено з табору до в’язниці міста Благовіщенська. Там 1 червня 1938 року єпископ Антоній (Панкеєв), у разом з ув’язненим духовенством та мирянами були розстріляні. Всі вони були прославлені в соборі новомучеників, їх пам’ять святкується разом – у спільний день їхньої святої кончини.

 

На Архієрейському соборі Російської Православної Церкви 2000 року єпископ Антоній (Панкеєв) зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських.

 

День пам’яті 1 червня (день смерті). 5 лютого (перехідна) – Собор новомучеників та сповідників Церкви Руської. 1 серпня – Собор Курських святих.

 

Священномучениче Антоніє, моли Бога за нас!

 

313

ДОДАТКОВІ ДОКУМЕНТИ