Електронний каталог бібліотеки КДАіС

 

Електронний каталог бібліотеки Ви можете переглянути за даним посиланням – Електронний каталог бібліотеки КДАіС 

 

Історія та сучасність

 

У святому місці розташувалися Київські духовні школи. Починаючи з 1051 року, коли прп. Антоній приніс з Афона основи чернечого життя, і до наших днів, Києво-Печерська Лавра продовжує відігравати велику роль у всіх сферах культурного і духовного життя нашого народу. З давніх часів Лавра стала оплотом освіти слов’ян, і в наш час відіграє велику культурно-історичну і освітню роль багато в чому завдячуючи розташованій в ній Київській духовній академії і семінарії.

 

У стародавній Русі перші бібліотеки формувалися при кафедральних соборах і монастирях. Читання книг вважалося важливою справою нарівні з молитвою і послухом. Так, в Печерському Патерику в житії преподобного Арсенія Трудолюбивого розповідається про те, що преподобний «ніколи не був бездіяльним, а завжди звершував послух, молився або читав книги».

 

Бібліотека почала своє існування в XVIII столітті одночасно з відкриттям Київських духовних шкіл. На початку наукової діяльності Академія починає поліпшувати своє матеріальне становище і прикрашатися. Цим вона багато в чому зобов’язана благодійникам, які на свої кошти побудували храм, просторий корпус для аудиторій, який вміщав 1000 місць, їхніми стараннями розвивалася і бібліотека.

 

Фонди бібліотеки складалися за рахунок пожертвувань як священноначалля (Київських митрополитів Гавриїла Кременецького і Самуїла Миславського, Казанського митрополита Веніаміна Бантиш-Каменського, митрополитів Серапіона та Євгенія), так і цивільних осіб (графа Потоцького, поміщика Келембетова і багатьох інших).

 

Протягом XVIII – XIX століть бібліотека постійно поповнювалася новими надходженнями, багато з яких представляють особливий історичний та науковий інтерес. У 1865 р. в бібліотеку поступила колекція рукописів Барсова Є.В., в 1874 р. — рукописи і стародруки з Почаївської Лаври, в 1879 р. — стародруки, відібрані у возз’єднаних уніатів Седлецькій губернії.

 

Бібліотека КДАіС значно збагатилася завдяки передачі в її фонди особистих бібліотек видатних діячів і на початку XX століття вже мала великі фонди. Кількість книг та інших видань щорічно збільшувалася. Відповідно до «Отчета о состоянии Киевской духовной академии», фонди бібліотеки в період з 1888 по 1909 рр. поповнилися 43 122 томами. В останні роки перед закриттям бібліотеки радянською владою на її балансі складалося:

 

– друкованих книг і брошур понад 100 000 томів;

– 937 рукописів;

– 89 актів і грамот;

– 365 атласів;

– 356 найменувань підручників;

– 764 періодичних видання, серед яких 98 — церковні.

 

У 1918 р. всі чотири духовні академії Руської Православної Церкви, в числі яких і Київська, були закриті. У тому ж році була закрита і бібліотека Київських духовних шкіл. В епоху войовничого атеїзму бібліотека зазнала значних втрат, велика частина її фондів була передана в різні державні бібліотеки.

 

Активна робота бібліотеки відновлена з часу відкриття Академії і Семінарії в 1989 р. З тих пір істотно поповнюються фонди, ведеться діалог з державними бібліотеками про повернення всього обсягу книг до КДА. Значна частина книг була пожертвувана паном Н.А. Струве.

 

До складу бібліотеки входять книги переважно церковно-історичного змісту. У бібліотеці є алфавітний і систематичний каталоги книг і періодики, а також регістри дипломних, кандидатських, магістерських і бакалаврських робіт.

 

Систематичний каталог складається з 58 рубрик, домінуюче місце серед яких займають Богословські дисципліни (екзегетика, догматика, основне, моральне і порівняльне богослов’я, літургіка, гомілетика, патрологія та ін.), Церковно-історичні (біблійна, всесвітня і загальноцерковна історія, історія Православ’я на Русі та інших Помісних Православних Церков). Широко представлені гуманітарні дисципліни (філософські та філологічні науки, етика, естетика, психологія, логіка, педагогіка, теорія літератури та ін.). Є довідкові та енциклопедичні видання, книги на різних мовах, художня література вітчизняних і зарубіжних авторів.

 

У фондах бібліотеки міститься повний комплект богослужбових книг і нотних збірок, які використовуються студентами за богослужіннями в Академічному храмі Київських духовних шкіл.

 

У бібліотеку надходять різні періодичні видання всеукраїнського та регіонального значення, а також періодика з країн ближнього і далекого зарубіжжя. Є систематичні покажчики статей. З церковно-релігійних журналів і газет слід особливо відзначити такі видання Київської Митрополії: «Вісник прес-служби УПЦ», «Православний вісник», «Церковна православна газета». Є повне зібрання «Журналу Московської Патріархії» з початку його видання.

 

В бібліотеці створена велика аудіо- і відеотека, записи фільмів і лекцій біблійної, церковно-історичної, агіографічної, богословської та місіонерської тематики.

 

Бібліотека працює щодня за таким розкладом:

 

Будні дні: з 9:00 до 19:30 (обідня перерва з 12:00 до 12:30).

 

Субота: вихідний день.

 

Недільні і святкові дні: з 17:00 до 19:30.

 

В період різдвяних і літніх канікул: з 9:00 до 15:00.

 

У приміщенні бібліотеки щодня функціонує читальний зал на 24 робочих місця, також проводяться семінарські заняття, круглі столи, перегляд відеофільмів.

 

Двері бібліотеки КДАіС відкриті не тільки для майбутніх богословів і пастирів Церкви Христової, студентів денного та заочного відділень Київських духовних шкіл. Її фондами активно користуються також студенти світських навчальних закладів столиці, а також читачі з різних державних та інших організацій і закладів.

 

У наш час співробітники академічної бібліотеки намагаються продовжувати традиції бібліотек наших славних Київських духовних шкіл. Справа ця дуже непроста, оскільки бібліотекарями в КДА були не просто особи, які мали вищу богословську освіту, а викладачі і професори Академії. Сучасну людину, напевно, здивує той факт, що імениті бібліотекарі не тільки вели алфавітний систематичний каталоги, що вимагало певних наукових знань і навичок, але займалися і найпростішою роботою, як, наприклад, видача книг студентам і розстановка книг на полиці.

 

Сучасними Київськими духовними школами була збережена дореволюційна бібліотечна класифікація книг богословського і церковно-історичного розділів, встановлена по друкованому систематичного каталогу бібліотеки КДА. Була спроба зберегти навіть сам вигляд оформлення книги. Але, звичайно, час диктує свої зміни.