Історія та сучасність

 

Академічний храм Різдва Божої Матері

Храм Київської духовної академії і семінарії розташований на Дальніх печерах Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври і освячений на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Як і сама Духовна школа, він має довгу і багату історію: побудований в 1696 році на кошти родича гетьмана Івана Мазепи білоцерківського полковника Костянтина Мокієвського. Академічний храм є пам’яткою архітектури і являє собою зразок українського бароко.

 

Церква неодноразово зазнавала змін: кілька разів добудовувалася й оздоблювалась. У 1767 році до всіх 4-х кутів храму були зроблені прибудови, які прикрашені чотирма куполами. У 1784 році для храму був вирізаний новий дерев’яний іконостас в стилі рококо зі срібними Царськими вратами. Згодом, як і царські врата Хрестовоздвиженської церкви, врата храму Різдва Богородиці виявилися музеї мистецтв в Лос-Анджелесі (Сполучені Штати Америки), іконостас, на жаль, не зберігся. У 1817 році храм був розписаний в академічному стилі Іваном Квятковським.

 

За радянських часів храм був закритий, після відкриття його відновили і заново розписали. Іконостас виконаний в кінці 1980-х рр. майстрами Троїце-Сергієвої Лаври в канонічному іконописному стилі XV-XVI стт.

 

Ремонт та новий розпис храму відбувся протягом 2017 року за часів ректорства митрополита Бориспільського і Броварського Антонія, керуючого справами Української Православної Церкви. Освячення храму відбулося 26 листопада 2017 року. Освятив храм Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій у співслужінні єпископату УПЦ, академічного духовенства та гостей у священному сані.

 

Навколо храму розташований некрополь, на якому поховані духовні і світські особи, які мали значні заслуги перед Церквою і державою: архімандрити Амвросій і Антоній, нині канонізований Української Православною Церквою як місцевошановний святий Київської єпархії ієросхимонах Вассіан Сліпий, дочка письменника С.Т. Аксакова Софія, генерал-майор Платон Голубцов з дружиною, сенатор В. Ілляшенко, герої і учасники Вітчизняної війни 1812 року.

 

Офіційна сторінка в мережі facebook: https://www.facebook.com/academhram/

 

 

 

 

Клірики Академічного храму

 

Архімандрит Маркел
Архімандрит Філарет
Архімандрит Досифей
Архімандрит Леонтій
Архімандрит Митрофан
Архімандрит Феофан
Архімандрит Дамаскін
Архімандрит Пантелеімон
Архімандрит Афанасій
Архімандрит Мелетій
Архімандрит Володимир
Ієромонах Герман
Ієромонах Рафаїл
Ієромонах Нестор
Ієромонах Павло
Ієромонах Парфеній
Ієромонах Іоасаф
Ієромонах Олександр
Архідиякон Никодим
Ієродиякон Інокентій
Ієродиякон Севастіан