В Київських духовних школах відбулась ювілейна Міжнародна науково-практична конференція

23.10.2018

Почати

23.10.2018 - 20:30

Кінець

23.10.2018 - 20:30

Категорії

Новини

З благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, 23 жовтня 2018 року в Актовій залі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (корп. №45) відбулось відкриття Десятої Міжнародної науково-практичної конференції «Духовна та світська освіта: історія взаємин — сучасність — перспективи».

 

Участь у міжнародному форумі взяли представники духовних навчальних закладів Української Православної Церкви, представники світських вищих навчальних закладів з України та Близького Зарубіжжя, викладачі і студенти Київських духовних шкіл.

 

До президії увійшли: митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, керуючий справами Української Православної Церкви; єпископ Білогородський Сильвестр, ректор Київської духовної академії і семінарії; перший проректор КДА проф. протоієрей Сергій Ющик; проректор КДА з науково-богословської роботи проф. Володимир Вікторович Бурега та проректор з навчально-методичної роботи ієромонах Філарет (Волошин).

 

Відкриваючи форум ректор Київської духовної академії і семінарії єпископ Білогородський Сильвестр привітав усіх присутніх з ювілейною 10-ю конференцією в Київських духовних школах та оголосив регламент роботи. Також владика ректор проінформував, що цьогоріч науковий форум присвячено 100-річчю з Дня смерті видатного патролога КДА Сергія Леонтійовича Єпифановича та побажав учасникам плідних дискусій та допомоги Божої.

 

Після цього Керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній зачитав вітальне слово Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія. У своєму слові Його Блаженство, зокрема, зауважив: «Вже вдесяте Київська духовна академія збирає представників духовних та світських навчальних закладів, відомих вчених як з України, так і з закордону. За ці роки Київська академія накопичила великий досвід  проведення наукових форумів. Академічна конференція у Києві стала важливою подією наукового життя. Вона вже має власні традиції. За ці роки було оприлюднено сотні доповідей, які стали помітним внеском у розвиток вітчизняної науки».

 

Наостанок Блаженніший владика побажав учасникам і гостям конференції благословенних успіхів у вивченні минулого та сучасності нашої Церкви і закликав на усіх Боже благословення.

 

Далі присутні заслухали доповідь митрополита Антонія на тему: «Внесок Київської духовної академії в розвиток патрології як навчальної та наукової дисципліни». У доповіді Його Високопреосвященство прослідкував шлях вивчення патрології в КДА, її відомих викладачів та їхнього внеску в цю науку. Звертаючись до нинішніх студентів Київської духовної академії і семінарії, владика сказав: «Сучасність звертає до нас нові виклики. Щоб приймати вірні рішення та йти нелегким шляхом спасіння, ми маємо спиратися на глибинний досвід Церкви. Цей досвід відбито у Святому Переданні, одною з найважливіших складових якого є святоотцівська спадщина. Вивчення творів святих отців та намагання втілити у власному житті їхні заповіти – це важлива запорука вірності нашого шляху».

 

«Я хочу побажати і викладачам, і студентам,  з особливою увагою ставитися до патрології. Вивчення святоотцівської спадщини має бути не просто вправою для нашого розуму. Будемо прагнути власним життям засвоювати те, чому вчать нас святі отці. І тоді ми зможемо бути справжніми пастирями та вчителями народу Божого» — закликав митрополит Антоній.

 

Ректор КДАіС єпископ Білогородський Сильвестр виголосив доповідь на тему: «Киевский патролог, “праведник наших дней”: К столетию со дня кончины С. Л. Епифановича».

 

У своїй доповіді владика ректор проаналізував насичений, але не тривалий життєвий і викладацький шлях Сергія Леонтійовича Єпифановича. Його Преосвященство акцентував увагу на праці С.Л. Єпифановича «Преподобный Максим Исповедник и византийское богословие».

 

Сергій Леонтійовича Єпифанович, — наголосив єпископ Сильвестр, — відноситься до таких вчених, які внесли вагомий внесок у вивчення святоотцівського спадку. Він не просто вперше в дореволюційний період показав найбільш повно все багатство спадку преподобного Максима Сповідника, але й помітно випередив світових патрологів у даному питанні.

 

Професор КДА, проректор з науково-богословської роботи Володимир Вікторович Бурега зачитав доповідь на тему: «Магистерская диссертация Сергея Епифановича: к истории текста». Доповідь була присвячена історії тексту магістерської дисертації С.Л. Єпифановича, що була присвячена преподобному Максиму Сповіднику.

 

Приводом до написання доповіді, як зазначив проф. Бурега, стала справа, яку він знайшов в архіві Московської духовної академії (папка №77). Ця справа була зібрана викладачем КДА протоієреєм Сергієм Афонським і в подальшому потрапила до архіву МДА.

 

Представник Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України Юрій Євгенович Решетніков зачитав доповідь, яка була присвячена історії співпраці Міністерства освіти і науки України з релігійними організаціями України у питаннях, що стосуються визнання дипломів та наукових ступенів та вчених звань духовних навчальних закладів України.

 

Так, за словами Юрія Євгеновича, Україна — єдина країна на пострадянському просторі, де на державному рівні визнаються відповідні документи вищих духовних навчальних закладів.

 

Останньою на пленарному засіданні була заслухана доповідь доктора історичних наук, доктора церковної історії, професора Православного Свято-Тихонівського гуманітарного університету (Москва) Наталії Юріївни Сухової. Її доповідь на тему: «Киевская духовная академия в эпоху Великих реформ и контрреформ (по письмам учащих и учащихся)» була присвячена взаємовідносинам викладацької корпорації КДА, методам викладання і т.д. у період дії Статуту 1869 та 1884 рр.

 

Доповідь Н.Ю. Сухової викликала неабияке зацікавлення серед присутніх.

 

Насамкінець митрополит Бориспільський і Броварський Антоній від імені Предстоятеля Української Православної Церкви подякував учасникам конференції за доповіді. Після цього Його Високопреосвященство привітав проректора з навчально-методичної роботи ієромонаха Філарета (Волошина) з Днем Ангела, побажав йому допомоги Божої і вручив пам’ятний подарунок.

 

Далі робота конференції продовжилась у 6-х секціях:

 

Секція 1 — «Біблеїстика та богослов’я: історичний досвід та сучасні виклики».

 

Секція 2 — «Історичний шлях Православ’я на Русі».

 

Секція 3 — «Церковно-практичні дисципліни: історичний досвід та перспективи».

 

Секція 4 — «Студентська наука в духовній школі: богослов’я та біблеїстика».

 

Секція 5 — «Студентська наука в духовній школі: церковно-історичні дисципліни».

 

Секція 6 — «Студентська наука в духовній школі: церковно-практичні дисципліни».

 

Історична довідка

 

Сергій Леонтійович Єпифанович закінчив КДА у 1910 р., після чого став викладачем патрології. У 1913 р. він підготував ґрунтовну магістерську дисертацію, в якій детально аналізував життєвий шлях та творчу спадщину преп. Максима Сповідника. Ця робота стала видатним внеском в патрологічну науку. Однак у зв’язку з воєнними та революційними потрясіннями дослідження Єпіфановича не було надруковане в повному обсязі. Вчений помер у 1918 р. в віці 32-х років. Його творча спадщина і досі не втратила наукової цінності.

 

Прес-служба КДА,

фото С. Росоха, І. Розвадовський

 

 

162

ДОДАТКОВІ ДОКУМЕНТИ