З благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, 17 жовтня 2024 року, в Актовій залі Голосіївського монастиря (академічного корпусу) відбулось відкриття ХVІ Міжнародної науково-практичної конференції «Духовна та світська освіта: історія взаємин – сучасність – перспективи».
Участь у форумі очно та дистанційно беруть 74 доповідачів, серед яких представники духовних навчальних закладів Української Православної Церкви, представники світських вищих навчальних закладів з України та з-за кордону, викладачі і студенти Київських духовних шкіл.
До президії на пленарному засіданні увійшли: Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій, голова Учбового комітету при Священному Синоді Української Православної Церкви митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент, ректор Київської духовної академії і семінарії архієпископ Білогородський Сильвестр, митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський Віктор, намісник Свято-Покровського чоловічого монастиря у Голосієві архієпископ Ворзельський Ісаакій.
Після молитви «Царю Небесний», пленарне засідання конференції відкрив ректор КДАіС архієпископ Сильвестр. Владика ректор привітав присутніх з початком роботи конференції та оголосив регламент роботи. Високопреосвященніший владика нагадав, що цьогоріч виповнюється 100 років з дня остаточного закриття Київської духовної академії радянською владою. Перше закриття Академії сталося у квітні 1919 р., коли у Києві тимчасово була встановлена радянська влада. Однак у серпні того ж року більшовицькі війська залишили Київ, Академія відновила свою діяльність. Але в лютому 1920 г. радянська влада остаточно закріпилася в Києві. Після цього Академію вдалося зареєструвати за радянським законодавством в якості приватного навчального закладу під назвою «Київська православна богословська академія». В такому вигляді вона змогла проіснувати до 1924 р., коли була вже остаточно ліквідована радянською владою.
З огляду на це, цьогорічна Міжнародна конференція у Київських духовних школах приділяє особливу увагу останнім рокам існування КДА у дореволюційний та післяреволюційний період, а також розглядає життєвих шляхів професорів та випускників КДА в радянську добу.
Пряма трансляція пленарного засідання проходила на офіційному каналі КДАіС у Youtube.
Відкриваючи форум владика ректор привітав присутніх з відкриттям щорічної студентської конференції та запросив до слова Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія:
«Сердечно вітаю всіх вас, організаторів та учасників XVІ Міжнародної науково-практичної конференції, яка вкотре звертає увагу на взаємини духовної та світської освіти, аналізуючи їх історичний розвиток, сучасний стан та перспективи майбутнього. Це зібрання свідчить про нашу спільну турботу про збереження духовної спадщини, а також про важливість богословських досліджень в сучасному світі.
Згадуючи події 100-літньої давнини, ми звертаємо особливу увагу на життєвий шлях багатьох професорів і випускників Київської духовної академії. Попри утиски та переслідування, вони залишалися вірними служителями Церкви Христової. І сьогодні, коли наша Церква живе у часи випробувань, вони своїм прикладом звертаються до нас, нагадуючи слова апостола Павла: Будьте тверді, непохитні, завжди збагачуйтесь у ділі Господньому, знаючи, що труд ваш не марний перед Господом (1 Кор. 15:58). Їхні долі та наукова спадщина надихають нас і сьогодні на стійкість у православній вірі та наукових пошуках.
Тематика нашої конференції є дуже актуальною. Історичний досвід Київської духовної академії несе важливі уроки для нас сьогодні. Вона була не лише місцем підготовки пастирів і богословів, але й центром, де народжувалися глибокі богословські ідеї, формувалися моральні й духовні принципи. Останні дослідження наших духовних шкіл та закордонних установ, які будуть презентовані сьогодні, допоможуть краще усвідомити, як Святе Передання Церкви може бути актуалізоване в сучасних умовах і здатне відповісти на виклики сьогодення»
Наостанок Блаженніший Митрополит Онуфрій закликав на усіх Боже благословення і побажав учасникам та гостям конференції благословенних успіхів у вивченні богоодкровенних істин.
Далі присутні заслухали доповідь ректора Академії архієпископа Сильвестра на тему: «Шляхи до автокефалії: світовий та український контексти».
В своїй доповіді владика ректор виразив міркування, щодо поняття церковної автокефалії та шляхів її набуття, а також щодо подальшого шляху Української Православної Церкви.
«Після Собору Української Православної Церкви, який відбувся 27 травня 2022 р. у Київському монастирі Феофанія, тривають напружені дискусії навколо питання про шляхи набуття нашою Церквою автокефального статусу. Серед єпископату, духовенства, ченців та мирян Української Православної Церкви висловлюються різні погляди як на нинішній канонічний статус нашої Церкви, так і на її майбутнє.
Вартозауважити, що після 27 травня 2022 р. Українська Православна Церква вже існує як повністю незалежна. І ми розраховуємо, що інші Помісні Церкви, побачивши нашу фактичну незалежність, дійдуть висновку про необхідність визнання нас в якості автокефальної Церкви.
Тому, як на мене, ми маємо сьогодні, перш за все, налагодити регулярну комунікацію з усіма іншими Помісними Церквами. Ми маємо активно доносити до відома Предстоятелів усіх Помісних Церков ті рішення, які були прийняті на Соборі у Феофанії і пояснювати справжній сенс цих рішень. Так ми зможемо підготувати надійний ґрунт для прийняття майбутніх рішень на всеправославному рівні»
Наступною прозвучала доповідь викладача Київської духовної академії професора митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського Віктора на тему: «Діяльність випускників Києво-Могилянської Академії у справі відродження Православ’я на Поділлі та Волині у другій половині ХVIII ст.».
Останньою прозвучала доповідь проректор з науково-богословської роботи професора Буреги Володимира Вікторовича виголосив доповідь «Генезис ідеології “русского міра” на межі ХХ–ХХІ ст. та її основні риси».
Після завершення пленарного засідання архієпископ Білогородський Сильвестр вказав, що після обіду відбудеться круглий стіл для викладачів англійської мови духовних семінарій та продовжиться робота конференції на 7-ми секціях:
Секція 1 — «Богослов’я і патристика: історичний досвід та перспективи»
Секція 2 — «Біблійна екзегеза, герменевтика та ісагогика: наукові дискурси»
Секція 3 — «Історія Церкви та богословської освіти: джерела, історіографія, нові наукові дискурси»
Секція 4 — «Церква в сучасному світі: місія, літургія, дияконія»
Секція 5 — «Студентська наука в духовній школі: богослов’я і біблеїстика»
Секція 6 — «Студентська наука в духовній школі: церковно-історичні дисципліни»
Секція 7 — «Студентська наука в духовній школі: церковно-практичні дисципліни»
Завантажити програму конференції
Пресслужба КДА / фото В. Пуга
450