Почати
08.10.2024 - 23:30
Кінець
08.10.2024 - 23:30
Категорії
Публікації
ПРОПОВІДЬ
ректора Київської духовної академії і семінарії
архієпископа Білогородського СИЛЬВЕСТРА
у день пам’яті преподобного Сергія Радонезького
17 І, зійшовши з ними, став Він на рівному місці, і багато учнів Його і безліч народу з усієї Іудеї та Ієрусалима і приморських місць Тирських і Сидонських, 18 що прийшли послухати Його і зцілитися від недугів своїх, також і ті, що страждали від нечистих духів; і зцілялися. 19 І весь народ шукав, щоб доторкнутися до Нього, бо від Нього виходила сила і зціляла всіх. 20 І Він, звівши очі Свої на учнів Своїх, говорив: Блаженні убогі духом, бо ваше є Царство Боже. 21 Блаженні ті, що голодні нині, бо насититесь. Блаженні ті, що плачуть нині, бо втішитесь. 22 Блаженні ви, коли зненавидять вас люди, і коли відлучать вас, і ганьбитимуть, і знеславлять ім’я ваше заради Сина Людського. 23 Радійте в той день і веселіться, бо велика вам нагорода на небесах.
Євангеліє від Луки 6:17-23
Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Сьогодні ми святкуємо день пам’яті великого угодника Божого — преподобного Сергія Радонезького. Шанування святих відомо в християнській традиції ще з перших часів. За своє довге існування Церква показала світові плоди живої віри — безліч святих, яких ми вшановуємо і до яких молитовно звертаємося. Нас православних християн, нерідко дорікають у тому, що ми шануємо святих, іронічно запитуючи, невже вам недостатньо Бога, щоб Йому молитися і до Нього звертатися. Однак люди, які запитують таке, неуважно читають Святе Письмо. В Євангелії сказано: «Будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний» (Мф. 5:48). Також сказано: «Будьте святі, бо Я святий» (1 Пет. 1:16). Якби не було святих, значить ми б не змогли показати, що святість реально існує. Тому, кожен раз, коли ми вшановуємо святого, ми вшановуємо Бога, Який дарував святість цій людині.
У Святому Письмі Нового Завіту існує багато розповідей про те, як Господь творив чудеса молитвами і вірою інших людей. Не вірою людини, над якою ставалося чудо, а на прохання тих, хто за цю людину клопотав. Згадаймо, що Господь зцілив від біснування дочку хананеянки саме на прохання матері (Мф. 15:21-28). Коли принесли Господу розслабленого, в Письмі не сказано, що цей розслаблений міг щось сказати або звернутися до Христа. Але сказано, що Господь, побачивши їхню віру, тобто тих, хто приніс цю людину, здійснив чудо. Паралізований не міг просити Його, адже він був настільки скутий, як кажуть екзегети Святого Письма, що навіть і язик його був паралізований (Лк. 5:17-20). Тому, коли ми звертаємося до святих, ми знаємо, що за проханнями людей, Господь звершує чудеса. Так було завжди, навіть за часів земного життя Спасителя. І ми, пам’ятаючи це, звертаємося до наших святих, щоб вони молилися за нас: «бо багато може посилена молитва праведного» (Як. 5:16) — сказано в Святому Письмі.
У сьогоднішньому апостольському читанні ми чули такий вислів: «Носіть тягарі один одного і так здійсните закон Христовий» (Гал. 6:2). Це стосується всіх християн. І коли ми звертаємося до святих, ми як би просимо: «понеси мої тяготи, у мене є страждання, переживання або пристрасті». А преподобний Сергій, або інші святі чують наші молитви і несуть наші тягарі. Несуть і звертаються до Христа, щоб Господь допоміг нам.
Преподобний Сергій жив багато століть тому. Але що змінилося, якщо він фізично не з нами? Нічого! «Бог же, як сказано в Святому Письмі, не є Бог мертвих, а живих, бо в Нього всі живі» (Лк. 20:38). І закон любові та допомоги один одному заради імені Христового діє для всіх: і тих, хто живий і тих, хто помер. Це все одна Церква! Церква, в яку входять і святі і не святі, які померли і які нині живуть. Тому якщо до преподобного Сергія, як про вказано у його житті, приходили і зверталися багато людей і отримували допомогу, то і після його упокоєння нічого не змінилося. Ми і далі звертаємося до нього: «Отче Сергіє, допоможи!» І він, як і раніше, знає та чує наші молитви і молиться за нас.
Дуже часто, особливо в наш час, говорять про сенс існування народів. У чому сенс існування будь-якого народу, держави, нації? На це питання можуть бути різні відповіді. Але є і наша, християнська, відповідь. Найголовніша мета існування народу — щоб народ мав своїх святих. Якщо якийсь певний народ має своїх святих — значить він дійсно виконує заповіді Божі, дійсно є народом християнським, а не якимось плем’ям, яке живе інстинктами. Той народ, який повірив і прийняв Христа, ставши народом церковним, зобов’язаний відповісти на заклик Господа тим, що дає зі свого середовища святих. Якщо народ говорить, що він християнський, і при цьому в народі немає святих — значить місія не виконана, значить справжньої відповіді на заклик Господній так і не було.
Наша Церква має безліч святих. І це є відповіддю нашої Церкви, нашого народу на заклик Господа. Це є доказом того, що наш народ — церковний народ і він має право називатися народом, який вірить у Христа, народом православним, народом святим.
У сьогоднішній день, коли ми згадуємо пам’ять преподобного Сергія, дякуємо Господу за такого святого. Він не просто відкрив світові свою святість, але навколо нього зібралося безліч учнів, які з його благословення йшли в різні місця, де засновували святі обителі та проповідували істину Христову. Набагато пізніше земного життя преподобного Сергія, преподобний Серафим Саровський скаже такі слова: «Стяжи дух мирний і тисячі навколо тебе спасуться». Це означає — будь святим і тисячі навколо тебе спасуться. Преподобний Сергій — саме той святий, який стяжав Духа Святого і через нього багато доєдналися до святості, до якої покликані всі ті, хто увірували в Господа Іісуса Христа.
Будемо ж підносити свої молитви до отця нашого преподобного Сергія, який через себе показав нам святість і велич Бога, дивного, як вчить Святе Письмо, в святих Своїх (Пс. 67:36). Вшануймо в сьогоднішній день, дорогі брати і сестри, преподобного Сергія Радонезького та прославимо Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа, Якому слава, честь і поклоніння, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь!
Проповедь архиепископа Белогородского Сильвестра в день памяти преподобного Сергия Радонежского
