Почати
23.09.2022 - 23:30
Кінець
23.09.2022 - 23:30
Категорії
НовиниЗ благословення ректора Київської духовної академії і семінарії архієпископа Білогородського Сильвестра, 23 вересня 2022 року, студенти І курсу Київської духовної академії відвідали Варязькі печери, що розташовані на південь від Дальніх печер Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. Екскурсію в рамках практичної лекції курсу з історії Києво-Печерської Лаври провів курсовий наставник, учений секретар ієромонах Митрофан (Божко). Разом з паломницькою групою печери також відвідали доцент Олег Оттович Надь, викладачі ієромонах Нестор (Чайка) та Олександр Вікторович Шевчук, завідувач канцелярії КДАіС.
Побувати у закритих для загального відвідування печерах група змогла з благословення намісника Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла.
Перед входом до Варязких печер, отець Митрофан розповів про історію появи печер та значення Києво-Печерської обителі в житті Церкви і держави. Зокрема, студенти дізнались, що печери були цілком самостійним комплексом, створеним ченцями у другій половині ХІ століття, і лише у ХVІІ–ХVІІІ століттях їх поєднали з Дальніми печерами довгою звивистою галереєю. Відомо, що у давньоруський час у Варязьких печерах мешкали Печерські подвижники та інколи там здійснювали поховання, які на жаль, не збереглися до нашого часу. Крім того, група на власні очі побачила, що підземелля зберігають свій первісний вигляд, оскільки не зазнали реконструкцій, як, наприклад, Дальні та Ближні печери обителі. На завершення екскурсії студенти відвідали печерну церкву, що розташована у Варязьких печерах, де збереглися написи старослов’янською в’яззю.
Після екскурсії група вклонилась мощам преподобного Павла Послушливого, день пам’яті якого відзначається сьогодні, а також до мироточивих глав, котрі також перебувають у Дальніх печерах.
На завершення учасники екскурсії зробили спільне пам’ятне фото.
Історична довідка
Дальні печери — комплекс підземних печер Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. У Дальніх печерах почивають мощі 49 канонізованих святих. Нині загальна довжина підземних коридорів Дальніх печер становить 293 метри, Варязьких — 200 метрів. Варязькі печери з’єднані з Дальніми підземним ходом. Для масового відвідування вони не пристосовані, зате зберігся їх вигляд ще часів заснування Лаври, що надає їм особливої цінності.
Назву найдавнішої частини цього комплексу — Варязькі печери, Печерський Патерик пов’язує з варягами, котрі переховували в ній скарби. Можливо, саме в цій печері спочатку оселився засновник обителі преподобний Антоній Печерський. До сьогодні у цьому місці збереглися келії і поховання різного часу. Печери слугували і місцем жительства, і місцем поховання ченців.
Прес-служба КДА / фото І. Ганусич
