Собор святих КДА: преподобний Іліодор Глинський (+1879)

22.09.2024

Почати

22.09.2024 - 23:30

Кінець

22.09.2024 - 23:30

Категорії

Публікації

 

Житіє

преподобного Іліодора Глинського (+1879)

День пам’яті — 22 вересня

 

Офіційний сайт Київської духовної академії продовжує серію публікацій “Рік з КДА”, у якій будуть опубліковані житія подвижників благочестя, котрі входять до Собору святих КДА, у день їх пам’яті.

 

Преподобний Іліодор, у миру Іоанн Федорович Голованіцький, народився 1795 року в селі Старосілля Черкаського повіту Київської губернії. Отець преподобного Феодор Голованіцький був священиком. З 1806 року навчався у Київській духовній семінарії, але утискаємий своїм власним братом – учителем, у 1813 році залишив семінарію та вступив до Нижегородського ополчення.

 

Після навчання у Київських духовних школах та служби в армії, Іоанн вирішив присвятити себе чернечому життю у Києво-Печерській Лаврі. Однак у Київській Лаврі Іоанн прожив недовго і невдовзі перейшов до Софронієвої пустині, а звідти – до Глинської. Через 2 роки Іоанн був пострижений у рясофора (з ім’ям Іоіль).

 

9 березня 1823 року отець Іоіль прийняв чернечий постриг з ім’ям Іоаникій. 12 листопада 1824 року рукопокладений у диякона, 29 вересня 1826 року був переміщений в Рихлівський Миколаївський монастир, а в 1829 році – в Домницький Богородице-Різдвяний монастир Чернігівської губернії.

 

20 листопада 1831 року отець Іоаникій був рукопокладений у ієрея і призначений настоятелем Рихлівського Миколаївського монастиря Чернігівської губернії, 16 вересня 1832 року затверджений на цій посаді. 14 вересня 1835 року зведений у сан ігумена з покладанням палиці. Указом Священного Синоду 6 серпня 1840 року ігумен Іоаникій був переведений настоятелем Петропавлівського монастиря Чернігівської губернії зі зведенням у сан архімандрита. Братія Рихлівської обителі настільки шанувала преподобного, що відвідувала його і в Петропавлівському монастирі, і в Глинській пустині.

 

31 березня 1841 року помер настоятель Глинської пустині преподобний Філарет, архімандрит Іоаникій, незважаючи на весняну повінь, вирушив у подорож для участі у похованні свого духовного наставника. На початку 1845 року подав прохання Чернігівському архієрею про звільнення його з посади настоятеля з переміщенням на спокій до Глинської пустині.

 

Восени 1850 року разом із групою паломників відвідав Палестину та місто Мир Лікійська. Під час молебню біля гробу особливо шанованого ним святителя Миколая Чудотворця лампада, що висіла над гробницею, чудесним чином нахилилася і з неї на отця Іоаникія вилилося масло. Свідки цієї події вигукнули: «Милість святитель виливає на архімандрита». Мав бесіду з патріархом Єрусалимським Кирилом II, який радив архімандриту Іоаникію ввести в російських монастирях єдине келійне правило, зробивши його обов’язковим для всієї братії. На зворотному шляху з Палестини отець Іоаникій відвідав Св. Гору Афон, якийсь час жив в одній з келій, на початку липня 1851 року повернувся додому.

 

24 грудня 1858 року в Глинській пустині прийняв постриг у велику схиму з ім’ям Іліодор. У 1863 році з благословення настоятеля преподобного Інокентія (Степанова) отець Іліодор разом із келійником послушником Вікентієм оселився за 3 версти на схід від монастиря, поряд з річкою Обестою (згодом тут був заснований Спасо-Іліодорівський (Далекий) скит Глинської пустині). Путівники вичитували 9-й час, вечірню, повечір’я, канон Божої Матері, молитви на сон грядущий. Вночі служили утреню, о 10 годині ранку – 3-й та 6-й час, обідню. Між усіма службами виконувалося тривале келійне правило. У неділю і у великі свята схіархімандрит Іліодор приходив на службу в обитель. Своєму келійнику старець розповідав, що коли в 1865 році молився в монастирі під час освячення новоствореного собору обителі, то спромігся побачити на солеї храму Божу Матір, оточену «світлом слави».

 

Восени 1874 року через хворобу отець Іліодор переселився до Глинського монастиря. 28 червня 1879 року після прийняття Святих Христових Таїн старець мирно відійшов до Господа. Похований з лівого боку від входу до Успенської церкви Глинської пустині. До липня 2009 року мощі преподобного Іліодора перебували в Миколаївському соборі пустині в окремій раці. 16 серпня 2008 року у Глинській пустині відбулися урочистості прославлення преподобного отця Іліодора у лику святих.

 

День пам’яті: 22 вересня (9 вересня за ст. ст.) у Соборі преподобних отців Глинських.

 

Святий преподобний отче наш Іліодоре, моли Бога за нас!

 

 

869

ДОДАТКОВІ ДОКУМЕНТИ